Monitoring floty

Raporty GPS – w jaki sposób pomagają w zarządzaniu flotą pojazdów

12 stycznia 2023
czas czytania: 4 min
czas czytania: 4 min

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamow.e-tollgps.pl

Ciężarówki stojące w rzędzie na drodze – geonavi.com.pl

Monitorowanie floty pojazdów przy użyciu systemów GPS daje dostęp do wielu istotnych danych. Dzięki nim można lepiej planować pracę firmy oraz zaoszczędzić, na przykład na paliwie. Zbierane informacje można przeglądać w czasie rzeczywistym, ale również generować w formie raportów. Zobacz, w jaki sposób takie analizy mogą Ci pomóc w zarządzaniu samochodami służbowymi.

Śledzenia auta GPS – na czym to polega?

Monitorowanie pojazdów służbowych z wykorzystaniem lokalizatora GPS umożliwia gromadzenie danych na temat wybranych parametrów poszczególnych samochodów. Podstawową funkcjonalnością jest dostęp do lokalizacji. W czasie rzeczywistym można sprawdzić, gdzie znajduje się dane auto, a także przeglądać historię jego trasy i generować raporty pojazdów.

Dzięki temu szybko ocenisz, czy kierowca porusza się w przewidzianym obszarze, czy może wykorzystuje samochód służbowy do prywatnych celów. Podgląd lokalizacji jest również przydatny, gdy auto zostanie skradzione. Szanse jego odzyskania są spore, ponieważ można przekazać służbom informacje o tym, gdzie dokładnie się znajduje.

Jakie dane można uzyskać za pomocą systemu GPS?

Śledzenie auta GPS to nie tylko dostęp do lokalizacji. Takie systemy oferują znacznie więcej możliwości, szczególnie jeśli połączy się je z magistralą CAN w pojeździe. W taki sposób można zbierać szczegółowe informacje dotyczące między innymi:

  • stylu jazdy kierowcy (gwałtownego hamowania, obrotów silnika, pokonywania ostrych zakrętów itp.),
  • czasu pracy kierowcy,
  • wyjazdu poza określoną strefę,
  • nieuzasadnionych przerw w czasie pracy,
  • długich postojów na biegu jałowym,
  • liczby tankowań,
  • ilości paliwa w baku i jego ewentualnych ubytków,
  • usterek auta i pracy poszczególnych podzespołów.

W przypadku pojazdów specjalistycznych można także monitorować temperaturę przewożonego towaru (na przykład w chłodniach) czy czas otwarcia przestrzeni ładunkowej.

Zakres danych, które da się kontrolować za pomocą takich systemów, jest szeroki. Rodzaj śledzenia aut GPS można dobrać do potrzeb danej firmy. Tworzenie raportów samochodowych służy celom analitycznym, ale również pozwala na szybsze i dokładniejsze rozliczanie pracy kierowców. Dzięki temu można od razu przekazać takie dane do ZUS-u czy urzędu skarbowego.

Przeczytaj również: 4 korzyści, jakie daje monitoring floty.

Parking ciężarówek z lotu ptaka – geonavi.com.pl
Monitorowanie pojazdów przy użyciu systemów GPS pozwala na pozyskanie wielu przydatnych informacji. Możesz je łatwo przetwarzać i generować raporty zawierające ważne dla Ciebie dane.

Raporty o pojazdach – co zawierają?

Wygenerowany raport samochodowy może zawierać dokładnie takie dane, jakie są Ci potrzebne. W zależności od tego, jakie parametry aut analizuje aplikacja, konkretny dokument może obejmować różne obszary.

Raport GPS może dotyczyć:

  • pokonanych tras,
  • stylu jazdy kierowcy,
  • informacji o wyjeździe z ustalonej strefy,
  • danych o przekroczeniu granicy państwa (data, godzina, miejsce),
  • liczby i miejsc tankowania,
  • postojów i przerw w pracy,
  • ogólnych danych o czasie pracy kierowcy.

Zawartość raportu o pojeździe jest zatem uzależniona od tego, jakie dane chcesz zbierać i do czego chcesz je wykorzystać.

Raporty samochodowe GPS – jak mogą pomóc zarządzać flotą?

Raporty GPS przede wszystkim pozwalają na zbieranie informacji i porównywanie ich ze sobą. Możesz na przykład przejrzeć, jakie koszty paliwa generuje dany pracownik, i ocenić, czy nie są one zbyt wysokie w stosunku do innych kierowców.

Możesz również sprawdzić, czy Twój personel nie podejmuje żadnych niepożądanych działań, takich jak wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych, kradzież paliwa czy zbyt częste postoje w czasie pracy.

W bardziej wyspecjalizowanych branżach raporty GPS pomagają w ocenie jakości świadczonych usług. Mogą na przykład zawierać odczyty temperatury przewożonego ładunku. Jeśli kontrahent złoży reklamację dotyczącą stanu otrzymanego towaru, możesz przedstawić mu dokument potwierdzający, że Twoja firma zadbała o zapewnienie odpowiednich warunków przewozu.

Raporty samochodowe a czas pracy kierowców

Automatyczne zbieranie danych o czasie pracy kierowców jest dużym ułatwieniem. Nie tylko pozwala sprawdzić, czy pracownicy rzetelnie wykonują swoje obowiązki, ale także ułatwia rozliczenia z instytucjami państwowymi.

Czas pracy kierowców jest istotny z punktu widzenia rozliczeń kadrowo-płacowych każdej firmy transportowej. Zbieranie takich danych jest więc konieczne. Bez systemu śledzenia aut GPS dział kadr musi wykonywać rozliczenia ręcznie. Pracownik przekazuje swoją kartę pracy, a na jej podstawie jest wyliczana jego pensja i niezbędne odliczenia (składka ZUS, podatek dochodowy itp.)

Automatyczne generowanie raportów GPS zawierających dane o pracy kierowców znacząco przyspiesza ten proces. Co więcej, niektóre dokumenty są tworzone w takiej formie, by można było od razu przekazać je do urzędu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości systemów GPS? Sprawdź, jakie funkcjonalności oferuje aplikacja GeoNAVI.

Udostępnij
0 0 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Skontakuj się z naszym ekspertem

+48 537 663 990

Zadzwoń
0
Chętnie poznamy Twoją opinię, prosimy o komentarz.x