magistrala CAN

Magistrala CAN – jak wykorzystać dane z silnika do zarządzania flotą

12 stycznia 2023
czas czytania: 4 min
czas czytania: 4 min

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamow.e-tollgps.pl

Wykres przedstawiający koszt tankowania pojazdów – geonavi.com.pl

Magistrala CAN w samochodzie to system, który odpowiada za wiele funkcji pojazdu. Niektórzy są zdania, że zależy od niego niemal wszystko – i jest w tym sporo racji. Szyna CAN to centrum dowodzenia, które umożliwia przesyłanie informacji pomiędzy poszczególnymi podzespołami auta. Jak można wykorzystać zebrane dane do zarządzania flotą? Sprawdź!

Magistrala CAN – co to jest?

Magistrala CAN to ustandaryzowany system informatyczny każdego pojazdu, który umożliwia komunikację między poszczególnymi elektronicznymi układami sterowania. Skrót CAN oznacza Controlled Area Network (sieć kontroli obszaru). Układy sterowania (ECU) to z kolei elementy pojazdu, w których gromadzone są informacje. Umożliwiają one rejestrowanie danych i przesyłanie ich pomiędzy układami auta.

Czy szyna CAN w samochodzie to dodatkowy system, który trzeba dokupić? Nie, to standardowe wyposażenie wszystkich nowoczesnych pojazdów, w tym:

  • samochodów osobowych,
  • samochodów ciężarowych,
  • autobusów,
  • statków.

Protokół CAN jest stosowany także w akumulatorach pojazdów elektrycznych, maszynach i wielu innych urządzeniach.

Szyna CAN została opracowana przez inżynierów firmy Bosch już w 1981 roku. Stworzyli oni system stabilny i skuteczny, który pozwala zmniejszyć ilość kabli w samochodzie. Co ważne, magistrala CAN wspomaga całą wymaganą komunikację, a przy tym wpływa na niezawodność działania pojazdów.

Rodzaje magistrali CAN

Komunikacja między układami sterowania w ramach sieci CAN odbywa się przez różne rodzaje szyn CAN. Wyróżnia się ich cztery typy, czyli:

  • szyna danych – służy do przesyłania danych (główna magistrala),
  • szyna błędu – zawiera węzły do wykrywania błędów,
  • szyna przeciążenia – uruchamia się, gdy występuje opóźnienie w transmisji danych między szyną danych a szyną zdalną.
  • szyna zdalna – wywołuje informacje z określonego identyfikatora.

Każda z wymienionych magistral danych w pojeździe jest niezbędna, by układ działał w prawidłowo.

Komunikacja CAN w połączeniu z GPS

Jeśli szukasz niezawodnych rozwiązań do zarządzania flotą pojazdów, komunikacja CAN ma dla Ciebie znaczenie w kontekście zbierania danych na temat funkcjonowania poszczególnych samochodów. Informacje, które przepływają przez szynę CAN i są w niej gromadzone, można odczytywać i analizować. Pozwala sprawdzić, jak jest użytkowany konkretny pojazd, i umożliwia znacznie bardziej precyzyjny odczyt niż podczas korzystania wyłącznie z danych z lokalizatora GPS. Wykorzystanie informacji z systemu CAN w ramach monitoringu floty może być niezwykle przydatne – pozwala lepiej zarządzać ruchem pojazdów.

Co ważne, urządzenie do odczytu danych jest montowane przez serwisanta i ukryte wewnątrz samochodu. Nie można go odłączyć w prosty sposób, tak jak tych wpinanych w gniazdo OBD. To sprawia, że zebrane informacje są rzetelne i nie ma ryzyka, że osoba postronna lub pracownik będzie mieć na nie wpływ.

Przeczytaj również: Lokalizator GPS jako sposób na skuteczne zarządzanie flotą pojazdów.

Samochód ciężarowy na drodze – geonavi.com.pl
Magistrala CAN to system, który jest fabrycznie montowany we wszystkim nowoczesnych pojazdach. Pozwala na zbieranie i analizowanie wielu różnych danych o funkcjonowaniu samochodu.

Magistrale danych w pojazdach – jak można je wykorzystać?

Dane z silnika, które są przesyłane i gromadzone przez magistralę CAN, można wykorzystać do usprawnienia zarządzaniem flotą. Szyna CAN w połączeniu z systemem GPS oferuje kilka funkcjonalności.

Lokalizacja i aktywność pojazdu

Za monitorowanie i zapisywanie lokalizacji samochodu odpowiada przede wszystkim lokalizator GPS. Natomiast dzięki połączeniu go z szyną CAN, można uzyskać dane dotyczące:

  • prędkości na danym odcinku,
  • liczby przejechanych kilometrów,
  • postojów,
  • holowania pojazdu,
  • przekroczenia zalecanej liczby obrotów silnika,
  • kontrolek, które zaświeciły się na desce rozdzielczej w danym momencie.

Takie informacje można analizować w czasie rzeczywistym, ale również odtwarzać je później oraz generować na ich podstawie raporty.

Zużycie paliwa

Kontrola spalania to funkcja, która najbardziej interesuje osoby zarządzające flotą. Umiejętne wykorzystanie zebranych dzięki niej informacji pozwala uzyskać realne oszczędności. Szyna CAN umożliwia sprawdzanie poziomu paliwa w baku, dlatego dostarcza znacznie bardziej precyzyjnych danych niż tylko analizowanie częstotliwości tankowania.

Zestawienie pory dolewania paliwa i jego ilości z wysokością spalania danego pojazdu pozwala szybko dostrzec wszelkie ubytki. Osoba zarządzająca systemem ma dostęp do dokładnej daty i godziny ich wystąpienia, a także do lokalizacji i ilości utraconego paliwa.

Jest to niezwykle przydatne, jeśli istnieje podejrzenie, że pracownicy działają nieuczciwie – na przykład podbierają zatankowane paliwo z samochodów służbowych.

Styl użytkowania pojazdu

To także ważna kwestia, którą pozwala skontrolować magistrala CAN w samochodzie. Eco driving, czyli poruszanie się pojazdem w sposób oszczędny, pozwala obniżyć koszty eksploatacji auta. Niestety, nigdy nie ma pewności, czy zatrudnieni kierowcy stosują się do tej zasady.

Analizowanie danych z szyny CAN pozwala na ocenę wielu parametrów jazdy, które obrazują styl kierowania poszczególnych pracowników. Mowa między innymi o wysokości obrotów silnika, liczbie hamowań, prędkości, liczbie gwałtownych przyspieszeń i wielu innych kwestiach, które wpływają na koszt użytkowania pojazdu.

Szukasz niezawodnego systemu do zarządzania flotą? Sprawdź, jakie zastosowania monitoringu pojazdów służbowych możesz wykorzystać i w jaki sposób może Ci to pomóc w lepszym i oszczędniejszym zarządzaniu firmą.

Udostępnij
0 0 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Skontakuj się z naszym ekspertem

+48 537 663 990

Zadzwoń
0
Chętnie poznamy Twoją opinię, prosimy o komentarz.x