Kontrola czasu pracy kierowców

Czy system monitorowania pojazdów GPS może usprawnić proces rozliczania motogodzin?

24 czerwca 2022
czas czytania: 4 min
czas czytania: 4 min

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamow.e-tollgps.pl

Sprawniejsze rozliczanie motogodzin z monitoringiem GPS - geonavi.com.pl

Monitoring GPS kojarzy się przede wszystkim z zarządzaniem flotami pojazdów i kontrolowaniem ich tras. Może być jednak przydatny również w wielu innych sytuacjach. Jakie funkcje oferuje system monitorowania pojazdów? Czy nadaje się do rozliczania motogodzin i czasu pracy kierowców? Sprawdź!

System monitorowania pojazdów – wsparcie dla flot i nie tylko

Czym jest system monitorowania pojazdów? Współcześnie pod tym pojęciem rozumie się zwykle narzędzie bazujące na GPS ułatwiające kontrolę i zarządzanie pojazdami. Najczęściej jest kojarzone z firmami transportowymi i innymi przedsiębiorstwami dysponującymi flotami pojazdów, w szczególności samochodów ciężarowych, dostawczych czy osobowych. Monitoring GPS ma jednak znacznie szersze zastosowanie. Może wspomóc również zarządzanie pracą maszyn rolniczych, budowlanych czy przemysłowych. Jak to możliwe?

Monitoring pojazdów, dzięki zastosowaniu GPS, pozwala na stałe śledzenie lokalizacji pojazdów. Korzystając z przeznaczonego do tego oprogramowania, można w czasie rzeczywistym kontrolować na mapie, gdzie znajdują się pojazdy z zamontowanymi w nich lokalizatorami GPS. To jednak tylko podstawowa funkcja tego typu systemów. Dzięki dodatkowym czujnikom oraz opcji podłączenia do komputera pokładowego możliwości ich zastosowania znacząco się zwiększają.

Monitoring GPS – najciekawsze funkcje

Już samo śledzenie pojazdów może być bardzo przydatne w zakresie organizacji pracy i komunikacji z kierowcami. System monitorowania pojazdów może mieć jednak również wiele innych praktycznych funkcji. Doskonałym przykładem jest GeoNAVI. Nasze lokalizatory GPS, w połączeniu z oferowanym oprogramowaniem, umożliwiają między innymi:

  • zabezpieczenie pojazdów lub maszyn przed kradzieżą – alerty mogą sygnalizować na przykład opuszczenie wyznaczonej strefy, niepowołane uruchomienie lub próbę załadowania na lawetę; istnieje również możliwość zdalnego uruchomienia alarmu lub zablokowania zapłonu, a lokalizator GPS ułatwia odnalezienie pojazdu przy próbie kradzieży;
  • kontrolę zużycia paliwa – informacje na temat poziomu paliwa oraz stylu jazdy pomagają zmniejszyć zużycie, a alerty zabezpieczają przed kradzieżą z baku;
  • monitoring czasu pracy – systemy pozwalają kontrolować zarówno czas pracy pojazdu czy maszyny, jak i pracownika; istnieje możliwość połączenia systemu z tachografem w celu zdalnego pobierania danych z kart kierowcy;
  • monitoring przeglądów – aplikacja przypomina o terminach niezbędnych przeglądów i wizyt serwisowych.

Ponadto wszystkie dane na temat wykorzystania pojazdów lub maszyn są gromadzone, co ułatwia ewidencję. Szerokie możliwości generowania raportów dotyczących różnych parametrów w jeszcze większym stopniu pomagają zarządzać zarówno pojedynczymi pojazdami, jak i całymi flotami.

Sprawniejsze rozliczanie motogodzin z monitoringiem GPS - geonavi.com.pl
Szeroki wachlarz funkcjonalności w nowoczesnych systemach monitorowania pojazdów sprawia, że mają one wielorakie zastosowanie. Mogą między innymi wspomagać kontrolę maszyn rolniczych czy budowlanych.

System monitorowania pojazdów a rozliczanie motogodzin

Rozliczanie motogodzin jest stosowane przede wszystkim w związku z wykorzystaniem maszyn (np. budowlanych czy rolniczych). Motogodziny są jednostką pozwalającą zweryfikować faktyczny czas pracy urządzenia. Służą między innymi do kontroli i rozliczania czasu pracy pracowników, a także obciążenia danej maszyny.

Motogodzina może być mierzona jako czas od momentu rozpoczęcia do zakończenia pracy pojazdu. W przypadku maszyn rolniczych, budowlanych i innych urządzeń napędzanych silnikami o zmiennych obrotach szybkość naliczania motogodzin jest nierównomierna, zależna od prędkości obrotowej. Ma to duże znaczenie, ponieważ samo włączenie silnika nie oznacza, że maszyna pracuje. Bez rozliczania motogodzin może więc dochodzić do nadużyć ze strony operatorów lub po prostu nieprawidłowego rozliczania czasu pracy.

Dzięki nowoczesnym urządzeniom wykonującym monitoring GPS rozliczanie czasu pracy kierowców i operatorów maszyn jest znacznie prostsze. System może bowiem zbierać szczegółowe dane na temat pracy silnika, umożliwiając tym samym precyzyjne rozliczanie motogodzin, w tym:

  • obliczanie łącznego czasu pracy maszyny,
  • obliczanie rzeczywistego czasu pracy u klienta,
  • rozliczanie wielu operatorów jednej maszyny,
  • kontrolowanie rzeczywistej pracy maszyny u klienta,
  • wychwytywanie nieprawidłowego i nieautoryzowanego użycia.

Dlatego jest to wygodny sposób na ewidencjonowanie i kontrolę kluczowych informacji.

Może Cię również zainteresować: Monitorowanie stylu jazdy kierowcy za pomocą lokalizatora GPS

Rozliczanie pracy kierowców i motogodzin – jak to działa?

Jak już wspomniano, nowoczesne lokalizatory do monitoringu mogą współpracować z rozmaitymi systemami i czujnikami. Rozliczanie kierowców i operatorów może być znacznie łatwiejsze dzięki podłączeniu systemu monitorowania pojazdów do licznika motogodzin zamontowanego w maszynie, ale też magistrali CAN czy wskaźnika napięcia instalacji elektrycznej. Dzięki temu do systemu pobierane są precyzyjne dane na temat pracy urządzenia, które następnie można łatwo analizować, ewidencjonować i przetwarzać.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu monitoringu GPS? Sprawdź funkcjonalności GeoNAVI lub skontaktuj się z nami!

Udostępnij
0 0 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Skontakuj się z naszym ekspertem

+48 537 663 990

Zadzwoń
0
Chętnie poznamy Twoją opinię, prosimy o komentarz.x