Monitoring GPS

Monitoring placu budowy – jak zabezpieczyć budowę przed złodziejami?

Anna Nowakowska 11 marca 2022
czas czytania: 4 min
czas czytania: 4 min

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamow.e-tollgps.pl

Sylwetki inżynierów poszukujących planów na placu budowy o zachodzie słońca GeoNAVI

Niestety w polskich realiach zabezpieczenie placu budowy przed kradzieżą jest konieczne. Złodzieje czają się zarówno na składowane materiały, jak i maszyny czy rozmaity sprzęt. Zabieranie wszystkiego z placu po zakończeniu pracy jest nieefektywne i nieopłacalne. Dlatego konieczne są inwestycje w monitoring placu budowy i różne zabezpieczenia. Dowiedz się, jakie systemy warto zastosować.

Po pierwsze – ogrodzenie placu budowy

Ogrodzenie placu budowy to podstawowe zabezpieczenie przed kradzieżą. Tworzy ono fizyczną barierę i wyznacza teren, na który niepowołane osoby nie powinny wchodzić. Jego postawienie jest wymagane przepisami prawa budowlanego, a jeśli jest to niemożliwe, należy w inny sposób oznaczyć jej granice lub ustalić stały nadzór. Płot musi mieć wysokość co najmniej 1,5 m i znajdować się w odległości nie mniejszej niż 1/10 wysokości budynku (jeśli jest to możliwe) – stanowi to zabezpieczenie osób postronnych (np. przechodniów) przed spadającymi z wysokości materiałami budowlanymi lub narzędziami.

Płot to jednak tak naprawdę jedynie symboliczne zabezpieczenie przed złodziejami czy wandalami. Zdeterminowani przestępcy na pewno nie zrezygnują na jego widok. Dlatego konieczne jest również zastosowanie innych środków, takich jak monitoring placu budowy.

Monitoring placu budowy

Jedną z lepszych, a przy tym prostszych form zabezpieczenia przed przestępczością jest monitoring placu budowy. Zamontowanie nawet kilku kamer przemysłowych pomoże znacznie lepiej chronić teren i znajdujące się na nim mienie. Dodatkową korzyścią jest możliwość kontroli postępów budowy i pracy personelu. Monitoring na czas budowy z całą pewnością powinien oferować wysoką jakość obrazu (także przy minimalnym oświetleniu) i szeroki kąt widzenia. Należy również pamiętać, że kamery muszą być odporne na warunki atmosferyczne. Warto również sprawdzić ich klasę odporności na wandalizm. Korzystnym rozwiązaniem na pewno będzie detekcja ruchu lub obecności. Przy kamerach można też zamontować oświetlenie z czujnikami załączające się zawsze wtedy, gdy wykryje ruch. To pomoże odstraszyć wielu nieproszonych gości. Warto pamiętać, że system pozwalający na monitoring placu budowy to zwykle inwestycja na długie lata, a jego jakość ma znaczący wpływ na zdolność do zabezpieczenia terenu. Dlatego dobrze wybrać sprzęt wysokiej jakości.

Koparki na placu budowy nocą - GeoNAVI
Pozostawienie specjalistycznego sprzętu na placu budowy poza godzinami pracy zawsze stanowi pewne ryzyko. Dlatego warto zastosować zdalny monitoring placu budowy i inne zabezpieczenia, które odstraszą lub powstrzymają potencjalnych złodziei.

Alarm na placu budowy

Świetnym uzupełnieniem monitoringu wizyjnego jest alarm. Najlepiej, jeśli jest połączony z centralą firmy ochroniarskiej i w razie wykrycia zagrożenia natychmiast wysyła odpowiedni sygnał, wzywając patrol. Nie oznacza to jednak, że trzeba wybierać najdroższe rozwiązania – zwykle prostsze systemy alarmowe spisują się świetnie na placu budowy. Dobrze jednak rozważyć taką instalację, która może powiadamiać nie tylko o wtargnięciu na wyznaczony teren, ale również o innych niebezpiecznych zdarzeniach, np. pożarze.

Ochrona fizyczna na placu budowy

W przypadku większych placów budowy dobrym rozwiązaniem może też być ochrona fizyczna. Już sam nadzór stróża poza godzinami pracy pomoże odstraszyć większość złoczyńców. Warto jednak zatrudnić profesjonalną ochronę, która ma za sobą odpowiednie szkolenie, dysponuje niezbędnymi umiejętnościami (np. z zakresu sztuk walki) i wyposażeniem. Ważna jest również znajomość prawa – ochrona musi wiedzieć, jak daleko może się posunąć, zabezpieczając mienie na budowie.

GPS do maszyn budowlanych – ochrona przed kradzieżą

Powyższe metody zapewniają całkiem dobre zabezpieczenie budowy, przede wszystkim przed wandalizmem i kradzieżą materiałów. Zagrożone mogą być jednak również maszyny przechowywane na placu – np. koparki, ładowarki czy walce. Ich kradzież jest zdecydowanie trudniejszym przedsięwzięciem. Z tego powodu podejmują się jej przede wszystkim „profesjonalni” złodzieje. Niejednokrotnie są oni w stanie ominąć pewne zabezpieczenia, dlatego dobrym pomysłem jest zadbanie o dodatkową ochronę.

Czytaj też: GPS do maszyn budowlanych i sprzętu – jak to działa, ile kosztuje i dlaczego
warto?

GPS do maszyn budowlanych to sposób na stałe kontrolowanie ich położenia. Lokalizator informuje o pozycji pojazdu w czasie rzeczywistym oraz rejestruje i zapisuje związane z tym dane. Dzięki temu w razie kradzieży jest możliwe szybkie namierzenie i odzyskanie maszyny. Nowoczesne moduły tego typu są dyskretne, niezawodne i dokładne. Umożliwiają również korzystanie z wielu innych przydatnych funkcji! Montując system GPS do koparki, ładowarki czy innej maszyny, możesz otrzymywać powiadomienia o wszelkich nieprawidłowościach związanych z ich pracą. Uzyskujesz też możliwość znacznie wygodniejszego i dokładniejszego monitorowania pracy operatorów i sposobu wykorzystania sprzętu. Wszelkie dane można pobierać zdalnie. Właśnie dlatego GPS do maszyn budowlanych staje się coraz popularniejszy.

Szukasz sposobu na zdalny monitoring placu budowy i skuteczną ochronę maszyn czy pojazdów? Sprawdź rozwiązania od GeoNAVi i ich liczne zastosowania.

Udostępnij
0 0 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Skontakuj się z naszym ekspertem

+48 537 663 990

Zadzwoń
0
Chętnie poznamy Twoją opinię, prosimy o komentarz.x