Monitoring GPS

Monitoring maszyn rolniczych – sposób na skuteczne zarządzanie czasem pracy rolników

Anna Nowakowska 11 marca 2022
czas czytania: 4 min
czas czytania: 4 min

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamow.e-tollgps.pl

Proces zbioru dojrzałych plonów z pól za pomocą nowoczesnej maszyny GeoNAVI

Branża rolnicza jest jedną z tych, która uległa ogromnym zmianom w ostatnich kilku dekadach. Współcześnie coraz więcej gospodarstw wykorzystuje zaawansowane maszyny i nowoczesne technologie do optymalizowania pracy oraz poprawy jakości plonów. Jedną z takich technologii jest monitoring maszyn rolniczych. Sprawdź, na czym polega i dlaczego jest tak pożądanym rozwiązaniem.

Na czym polega monitoring maszyn rolniczych?

Monitoring maszyn rolniczych to pojęcie, które może brzmieć enigmatycznie, ale zasada jego działania jest bardzo prosta. To metoda śledzenia położenia maszyn poprzez zainstalowane w nich lokalizatory GPS. W połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem umożliwiają one wizualizowanie aktualnej lokalizacji każdej z maszyn przypisanych do danego użytkownika. Lokalizatory mogą również zbierać i przekazywać inne dane, np. na temat czasu pracy pracowników czy zużycia paliwa. GPS do traktora czy innego rodzaju maszyny pozwala zdalnie monitorować jego pracę, a także lepiej nią zarządzać. Wszystko to sprawia, że jest to bardzo wygodne, a jednocześnie przydatne rozwiązanie.

Jakie korzyści zapewnia GPS do maszyn rolniczych?

Czy warto zdecydować się na GPS do maszyn rolniczych? Jak najbardziej! Jest to bowiem system, który zapewnia użytkownikom wiele korzyści. W zależności od wybranego operatora i oprogramowania istnieje możliwość doboru funkcji, które znacząco ułatwią pracę gospodarstwa, a ponadto mogą pomóc w wyraźnym obniżeniu codziennych kosztów. Monitoring przekazuje bieżące informacje nie tylko o lokalizacji i kierunku przemieszczania się maszyny, ale również o jej prędkości czy stanie. Pomaga też mierzyć pokonane odległości i weryfikować przebyte trasy. Możliwe jest ponadto dostarczanie powiadomień – np. przypominających i przeglądzie lub informujących o przekroczeniu tzw. geoogrodzenia, czyli opuszczeniu wyznaczonej przez użytkownika strefy.

Wszystko to sprawia, że system monitoringu GPS w gospodarstwie pomaga:

  • monitorować i lepiej planować wykorzystanie maszyn rolniczych,
  • kontrolować ich operatorów poprzez weryfikowanie czasu i jakości pracy,
  • dbać o stan techniczny maszyn,
  • optymalizować koszty eksploatacyjne m.in. dzięki informacjom o zużyciu paliwa czy pracy silnika,
  • optymalizować organizację prac polowych,
  • zabezpieczać maszyny na wypadek kradzieży dzięki możliwości ich lokalizacji oraz wykorzystania powiadomień.

A to jedynie najważniejsze funkcje. Wybierając system taki jak GeoNAVI, możesz liczyć na dopasowanie opcji do Twoich potrzeb, wszechstronne zastosowanie i niezawodność. Lokalizator GPS jest uniwersalny i bardzo łatwy w montażu, a aplikacja niezwykle intuicyjna i przejrzysta. Dlatego jest to przystępne rozwiązanie dla każdego.

Sprawdź też: GPS do maszyn rolniczych – jak działa, ile kosztuje, dla kogo?

Zarządzaniem czasem pracy a monitoring maszyn rolniczych

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z zastosowania monitoringu maszyn rolniczych jest możliwość kontroli i zarządzania czasem pracy. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla większych gospodarstw, które zatrudniają sezonowych lub stałych pracowników. Precyzyjne dane na temat rzeczywistego czasu pracy, a także przerw stanowią podstawę do naliczania wynagrodzenia czy premii.

Bez tego typu wspomagania kontrolowanie pracy na polu jest bardzo trudne. Wystarczy jednak zamontować GPS do traktora czy ciągnika, by dokładny monitoring przepracowanych godzin stał się prosty. Dodatkowym atutem jest możliwość precyzyjnej weryfikacji przeprowadzonych prac. System umożliwia za pomocą jedynie kilku kliknięć sprawdzenie, jak duży obszar został już „obrobiony” i ile jeszcze pracy pozostało w ramach konkretnego zadania. Dzięki temu również planowanie pracy, kolejnych zmian i wykorzystania maszyn staje się prostsze.

Maszyny rolnicze monitorowane przez GPS GeoNAVI
System monitoringu GPS do maszyn rolniczych umożliwia ich efektywniejsze wykorzystanie, a także lepsze planowanie prac polowych. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest zwiększenie efektywności gospodarstwa przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów.

System monitoringu GPS – czy to się opłaca?

Czy monitoring maszyn rolniczych się opłaca? Jak najbardziej. I to zarówno w przypadku niewielkiego, jak i bardzo dużego gospodarstwa czy spółdzielni rolnej. Ułatwienia, jakie oferuje, można z łatwością przełożyć na pieniądze. Zaawansowana kontrola maszyn i pracowników pomaga obniżać koszty eksploatacyjne i zwiększać efektywność. Dzięki temu uzyskuje się wyraźne oszczędności, a tym samym zwiększa zyski.

Co ważne, pojedynczy GPS do ciągnika czy traktora to naprawdę nieduży wydatek. Sam lokalizator kosztuje zaledwie ok. 200-300 zł, a abonament to kwestia kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Montażu urządzenia można dokonać samodzielnie – jest to niezwykle proste – lub skorzystać z pomocy profesjonalisty za niewielką opłatą. W zestawieniu z oszczędnościami, jakie zapewnia monitoring maszyn rolniczych, należy patrzeć na ta koszty jak na inwestycję, która przyniesie wymierne korzyści. Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwości wykorzystania tej technologii? Zachęcamy do sprawdzenia zastosowań systemu GeoNAVI.

Udostępnij
0 0 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Skontakuj się z naszym ekspertem

+48 537 663 990

Zadzwoń
0
Chętnie poznamy Twoją opinię, prosimy o komentarz.x