Monitoring GPS

Monitoring pojazdów – jak skutecznie kontrolować czas pracy kierowcy?

Anna Nowakowska 11 marca 2022
czas czytania: 4 min
czas czytania: 4 min

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamow.e-tollgps.pl

Ciężarówka kontenerowa na autostradzie GeoNAVI

Kontrola czasu pracy to jedno z ważniejszych zadań pracodawcy zatrudniającego kierowców. Ma to związek przede wszystkim z koniecznością przestrzegania dość surowych przepisów prawa dbających o bezpieczeństwo pracowników i innych uczestników ruchu. Inwestycja w monitoring pojazdów pozwala wygodniej i z większą efektywnością weryfikować czas pracy oraz planować przejazdy. Sprawdź, w jaki sposób to możliwe!

Obowiązujące normy czasu pracy kierowców

Kierowcy to grupa zawodowa, która podlega jednym z surowszych przepisów dotyczących czasu pracy. Jak nietrudno się domyślić, kontrola czasu pracy kierowcy jest niezbędna, ponieważ przemęczony stwarza poważne zagrożenie – nie tylko dla siebie i osób lub mienia, które przewozi, ale również dla innych uczestników ruchu. Aktualnie na terenie całej Unii Europejskiej stosuje się takie same zasady podyktowane rozporządzeniem 561/2006/WE. Dotyczą one zarówno maksymalnego czasu pracy kierowcy, jak i zasad oraz minimalnego wymiaru odpoczynku. Określają limit pracy zarówno w ujęciu dziennym, jak i tygodniowym czy też dwutygodniowym, by zapobiec nadużyciom. Regulacje dotyczą kierowców w zasadzie wszystkich pojazdów powyżej 3,5 t wykonujących przewóz drogowy (z wyjątkiem pojazdów specjalistycznych, wojskowych, medycznych, wolnobieżnych i zabytkowych).

Dobowy czas pracy kierowcy nie może przekraczać 9 godzin. 2 razy w tygodniu dopuszcza się jego przedłużenie do 10 godzin. W tygodniu może przepracować maksymalnie 56 godzin, a w ujęciu dwutygodniowym więcej niż 90 godzin. Trzeba jednak wiedzieć, że do czasu pracy nie wlicza się wyłącznie czas spędzony „za kółkiem”. To również czas poświęcony na załadunek i rozładunek lub jego nadzór oraz oczekiwanie w gotowości na stanowisku pracy. Ponadto przysługuje mu 15 minut przerwy po przepracowaniu 6 godzin. Wszystkie te restrykcje sprawiają, że precyzyjna kontrola czasu pracy kierowcy jest trudna, szczególnie że wszelkie dane na ten temat są zbierane przez tachografy znajdujące się w pojazdach.

Zmęczony kierowca ciężarówki podczas pracy – monitoring czasu pracy kierowcy GeoNAVI
Surowe przepisy dotyczące czasu pracy kierowców obowiązują w całej UE i mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa drogowego. W ich przestrzeganiu pomoże zaawansowany system monitoringu GPS.

Kontrola czasu pracy kierowców z wykorzystaniem monitoringu GPS

Obecnie kontrola czasu pracy kierowców odbywa się najczęściej z użyciem tachografu cyfrowego. Jest to precyzyjne urządzenie montowane w pojeździe, które rejestruje aktywność kierowcy nie tylko podczas jazdy, ale również gotowości, załadunku lub rozładunku czy też odpoczynku. Dzięki zapisom z tachografu można zweryfikować, czy przepisy nie zostały złamane, a pracownik nie jest przemęczony. Dane sczytuje się za pomocą wydruków, które należy przechowywać przez 28 dni od daty sporządzenia.

Z tachografem można jednak również zsynchronizować monitoring GPS pojazdów. Urządzenie GPS w samochodzie w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem pozwoli znacznie wygodniej i dokładniej kontrolować czas pracy kierowcy. Umożliwia to zdalny odczyt danych z tachografu, a tym samym monitorowanie na bieżąco sytuacji każdego pracownika. Monitoring pojazdów to jednak również znacznie więcej możliwości.

Czytaj też: Jak prawidłowo wykonać zdalny odczyt tachografu?

Monitoring pojazdów – szerokie możliwości wykorzystania

System monitorowania pojazdów z użyciem GPS to niezwykle przydatne narzędzie dla każdego, kto zarządza flotą. Zapewnia ono nie tylko znacznie wygodniejszą pracę, ale również pozwala na uzyskanie wymiernych korzyści. Dokładne dane na temat aktywności kierowców pomagają prawidłowo wyliczać ich czas pracy, ale to nie wszystko. Ponadto możliwa jest dokładna analiza tras, zarówno w czasie rzeczywistym, jak i na podstawie zapisanych danych. System monitorowania pojazdów GPS dzięki dużej dokładności pozwala też monitorować styl jazdy. Jego optymalizacja pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności w zakresie paliwa, dlatego jest to bardzo istotne z punktu widzenia finansów firmy. Ponadto monitoring GPS pojazdów pomaga kontrolować terminy przeglądów technicznych. Jest to również dość skuteczne zabezpieczenie na wypadek kradzieży – sprawdzenie jego aktualnej pozycji dostarcza służbom informacji na temat tego, gdzie należy go szukać.

Monitoring pojazdów – jak z niego korzystać?

 Co ważne, korzystanie z monitoringu pojazdów nie jest wcale skomplikowaną kwestią. Wystarczy wybrać jedno z gotowych, łatwych do implementacji rozwiązań – takich jak GeoNAVI. Urządzenie GPS można łatwo zamontować w samochodzie samodzielnie. Wszelkie funkcje dostępne są zaś z poziomu bardzo intuicyjnej i przejrzystej aplikacji. Wbrew pozorom wcale nie jest to drogie rozwiązanie i można z niego korzystać zarówno przy kilku samochodach, jak i przy naprawdę pokaźnej flocie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości systemu monitorowania pojazdów, koniecznie sprawdź funkcjonalności GeoNAVI!

Udostępnij
0 0 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Skontakuj się z naszym ekspertem

+48 537 663 990

Zadzwoń
0
Chętnie poznamy Twoją opinię, prosimy o komentarz.x