GPS do łodzi

Systemy monitorowania ładunków w transporcie morskim – zastosowania i korzyści

27 czerwca 2022
czas czytania: 4 min
czas czytania: 4 min

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamow.e-tollgps.pl

Systemy monitorowania ładunków w tranzycie morskim – geonavi.com.pl

Niezależnie od skali przedsięwzięcia i metody transportu ładunków zachowanie nad nimi pełnej kontroli zwykle jest dużym wyzwaniem. Systemy monitorowania ładunków zdecydowanie to ułatwiają, poprawiając bezpieczeństwo i umożliwiając śledzenie pełnej trasy pokonywanej przez przesyłkę. Jakie rozwiązania tego typu stosuje się w transporcie morskim? Sprawdź!

Transport morski – lepsza kontrola dzięki systemom monitorowania ładunków

Transport morski pozwala na stosunkowo tanie przesyłanie rozmaitych ładunków na długich dystansach. Mimo iż nie jest to metoda należąca do najszybszych, to właśnie na spedycji morskiej polega cała światowa wymiana towarowa. Ładunki przewożone są w kontenerach i często spędzają na statku nawet wiele tygodni. Możliwości ich kontroli są bardzo ograniczone. Na szczęście zaawansowane technologie ułatwiają sprawowanie nadzoru nad wszystkimi ładunkami przesyłanymi drogą morską.

Nowoczesne systemy monitorowania ładunków bazują przede wszystkim na technologii GPS, czyli satelitarnym pozycjonowaniu. Obejmuje ona cały świat, dlatego idealnie nadaje się do zastosowania w transporcie międzynarodowym. Co więcej, urządzenia GPS na statkach pozwalają nie tylko na śledzenie bieżącej pozycji kontenera, ale również na kontrolowanie wielu innych parametrów. Dzięki temu transport towarów o szczególnych wymaganiach staje się bezpieczniejszy.

Jak działają systemy monitorowania ładunków bazujące na GPS?

Systemy monitorowania ładunków opierające się na technologii GPS są coraz bardziej powszechne i łatwo dostępne. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni lokalizator GPS oraz oprogramowanie do jego obsługi. Urządzenie należy umieścić w elemencie wymagającym śledzenia i uruchomić. 

Tego typu technologię można zastosować do różnych celów. W powszechnym użytku są zarówno urządzenia GPS do łodzi i statków (służące do śledzenia tras jednostek pływających), jak i systemy monitorowania ładunków odpowiednie do śledzenia poszczególnych kontenerów. Niektóre lokalizatory GPS są wyposażone we wbudowane baterie przystosowane nawet do wieloletniej pracy bez konieczności ładowania. Wystarczy umieścić takie urządzenie w kontenerze, aby przy pomocy odpowiedniej aplikacji stale śledzić jego trasę oraz nadzorować wybrane parametry.

Monitorowanie trasy, jaką pokonuje ładunek, jest oczywiście możliwe dzięki technologii GPS. Lokalizatory posiadają jednak również wiele innych czujników i systemów, które dostarczają innych cennych informacji. W transporcie morskim bardzo przydatne są między innymi: czujniki ruchu, akcelerometry, żyroskopy, czujniki temperatury czy wilgoci. Dzięki temu można kontrolować, czy ładunek jest przewożony w odpowiednich warunkach, czy też może być narażony na uszkodzenie. Tego typu lokalizatory GPS w spedycji morskiej początkowo stosowano tylko przy transporcie ładunków o szczególnych wymaganiach, na przykład maszyn i ich części. Obecnie są jednak używane coraz szerzej.

Wykorzystanie systemu monitorowania ładunków w tranzycie morskim - geonavi.com.pl
Transport morski coraz częściej wykorzystuje nowoczesne systemy monitorowania ładunków w celu zapewnienia ich bezpieczeństwa i lepszej kontroli nad łańcuchem dostaw.

Monitoring łodzi i ładunków – najważniejsze funkcje

Monitoring łodzi i ładunków daje większe możliwości, niż mogłoby się wydawać. Dzięki odpowiedniej konstrukcji urządzenia do lokalizacji oraz odpowiedniemu oprogramowaniu można:

  • na bieżąco (w czasie rzeczywistym) kontrolować położenie jednostki pływającej lub ładunku,
  • monitorować stan zapełnienia kontenera,
  • monitorować parametry fizyczne takie jak temperatura, wilgotność czy oświetlenie wewnątrz kontenera,
  • otrzymywać powiadomienia (alerty) na przykład w przypadku wykrycia próby otwarcia kontenera, a także jego przewrócenia, drgań czy opuszczenia wyznaczonej strefy.

Możliwe jest również generowanie raportów dotyczących przebytych wcześniej tras i ich rozmaitych parametrów. Tego typu systemy monitorowania ładunków są obsługiwane poprzez funkcjonalne aplikacje (webowe lub mobilne) umożliwiające łatwy dostęp do wszystkich funkcji. Dzięki temu są one bardzo wygodne w użytkowaniu.

Czytaj też: 5 zastosowań monitoringu GPS w branży logistycznej

Systemy monitorowania ładunków – zastosowanie

Systemy monitorowania ładunków bazujące na technologii GPS są niezwykle wszechstronne. Dużym atutem tego typu rozwiązań jest możliwość dopasowania funkcji i opcji do potrzeb użytkownika. W zależności od zastosowanych czujników można monitorować rozmaite parametry transportu. Dzięki temu są używane nie tylko w spedycji morskiej, ale też drogowej. Znakomicie współpracują z innymi systemami stosowanymi w pojazdach. Mogą też, tak jak GeoNAVI, oferować integrację z e-TOLL czy SENT, umożliwiając jeszcze sprawniejsze realizowanie transportów i monitorowanie ładunków zgodnie z wymogami prawa.

Co ważne, lokalizatory GPS wcale nie są drogie. Koszt urządzenia to nie więcej niż kilkaset złotych, a ceny miesięcznych abonamentów wymaganych do zapewnienia transmisji danych rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź naszą ofertę i zastosowania systemu GeoNAVI.

Udostępnij
0 0 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Skontakuj się z naszym ekspertem

+48 537 663 990

Zadzwoń
0
Chętnie poznamy Twoją opinię, prosimy o komentarz.x