Lokalizator GPS

Lokalizator GPS autobusów – jak działa i po co się go stosuje?

Anna Nowakowska 11 marca 2022
czas czytania: 4 min
czas czytania: 4 min

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamow.e-tollgps.pl

Widok z lotu ptaka samojezdnych samochodów z autopilotami GeoNAVI

Skuteczne zarządzanie transportem w przypadku przewozu ludzi jest jeszcze ważniejsze niż przy przewozie towarów. Dlatego też monitoring GPS autobusów jest coraz szerzej wykorzystywany, zapewniając wymierne korzyści zarówno firmom, jak i pasażerom. Dowiedz się, na czym polega ten system, jak działa i po co się go stosuje.

Czym jest i jak działa lokalizator autobusów GPS?

Technologia GPS jest obecnie znana niemal każdemu. Kojarzy się jednak przede wszystkim z mapami online i systemem nawigacji samochodowej. Bywa jednak również używana do innych celów. Monitoring autobusów za pomocą GPS to zaawansowany system pozwalający zwiększać efektywność transportu, minimalizować koszty i dbać o pozytywne doświadczenia pasażerów. Ułatwia on zarządzanie flotą w sposób całkowicie zdalny i szybkie reagowanie na nieprzewidziane sytuacje.

Lokalizator GPS zamontowany w autobusie po skonfigurowaniu pozwala śledzić jego pozycję za pomocą platformy internetowej, aplikacji mobilnej lub programu komputerowego. Jest to możliwe, ponieważ odbiera sygnał z satelit krążących po orbicie Ziemi. Czas, w jakim ów sygnał dociera do modułu GPS, pozwala określić jego lokalizację z bardzo dużą precyzją i monitorować ją na bieżąco. Do przesyłu danych wykorzystywany jest sygnał GSM, dlatego lokalizator autobusów wymaga działającej karty SIM.

Monitoring GPS autobusów czy też innych pojazdów to jednak znacznie więcej niż stałe śledzenie ich lokalizacji. W połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem lokalizator tworzy wszechstronny i niezwykle pomocny system wspomagający transport.

Czytaj dalej: Monitoring GPS – jako sposób na skuteczne zarządzanie flotą pojazdów

Po co stosować monitoring autobusów za pomocą GPS?

Po co stosować monitoring GPS autobusów? Powodów można znaleźć naprawdę wiele. Dzięki zaawansowanym funkcjom system wpływa korzystnie na bezpieczeństwo, efektywność, a także koszty. To dlatego jest stosowany coraz chętniej.

Lokalizator autobusów umożliwia między innymi:

  • stałe monitorowanie aktywności pojazdów i wykrywanie niepożądanych zdarzeń – co umożliwia szybką reakcję;
  • magazynowanie danych o przebytych trasach – pomocne np. w celu analizy lub rozwiązywania sporów z pasażerami;
  • obniżanie zużycia paliwa – poprzez analizę stylu jazdy kierowców i odpowiednie szkolenia;
  • zdalne monitorowanie czasu pracy kierowców – dzięki integracji z tachografem (w tym zdalne sczytywanie tachografu i kart kierowców);
  • zabezpieczenie pojazdów na wypadek kradzieży – dzięki możliwości namierzenia ich lokalizacji, a także poprzez powiadomienia np. w przypadku nieautoryzowanego uruchomienia zapłonu, otwarcia drzwi lub opuszczenia wyznaczonej strefy;
  • ochronę przed kradzieżą paliwa – powiadomienie w przypadku nagłego zmniejszenia poziomu cieczy w zbiorniku paliwa;
  • zwiększenie punktualności – dzięki analizie tras oraz zachowań kierowców i pasażerów;
  • zwiększenie bezpieczeństwa transportu – np. poprzez alkomaty blokujące zapłon lub powiadomienia o przekroczeniu dozwolonej prędkości;
  • poprawę stanu technicznego pojazdów – np. poprzez powiadomienia o konieczności dokonania przeglądów i zdalny monitoring parametrów rejestrowanych przez komputer pokładowy.

Jak widać, monitoring GPS autobusów może pełnić szereg funkcji. Korzyści wymienione powyżej to zaledwie te najważniejsze. Nowoczesne lokalizatory GPS w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem ułatwiają zarządzanie flotą i pomagają zwiększać jej zyski przy jednoczesnej poprawie efektywności.

Monitoring autobusów – kabina kierowcy GeoNAVI
Monitoring GPS autobusów to większy komfort dla kierowcy i pasażerów, sprawniejsze przejazdy, zdalny monitoring czasu pracy i możliwość szybkiej reakcji w nieprzewidzianych sytuacjach.

Lokalizacja GPS autobusów – czy warto?

Lokalizacja GPS autobusów to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim prywatnym i publicznym przedsiębiorstwom zajmującym się realizacją przewozów osobowych. Monitoring sprawdza się zarówno w przypadku autobusów miejskich, jak i tych podróżujących na znacznie dłuższych trasachnawet międzynarodowych. Czy warto? Jak najbardziej! Lokalizator autobusów nie tylko pozwala zdecydowanie zwiększyć bezpieczeństwo, ale również może się przenieść na wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa. Kontrola tras czy stylu jazdy niejednokrotnie prowadzi do znaczącej redukcji kosztów paliwa. Natomiast regularne przeglądy, o których przypomina system, pomagają ograniczyć ilość usterek i wykonywanych napraw. Ponadto dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii znacznie łatwiej sprostać wymaganiom pasażerów i poprawić opinie o firmie.

Jeśli interesuje Cię monitoring GPS autobusów, zdecydowanie warto wybrać zaawansowany technologicznie, a jednocześnie przystępny system, taki jak GeoNAVI. Korzyścią z jego stosowania jest również możliwość dostosowania funkcji do potrzeb użytkownika. Dzięki temu każdy może „wycisnąć” z niego jak najwięcej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź dokładnie, jakie funkcjonalności ma GeoNAVI i w jaki sposób może pomóc Twojej działalności.

Udostępnij
0 0 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Skontakuj się z naszym ekspertem

+48 537 663 990

Zadzwoń
0
Chętnie poznamy Twoją opinię, prosimy o komentarz.x